KiesUwCursus
Home Cursussen Stress-sensitief werken in de letselschaderegeling

Stress-sensitief werken in de letselschaderegeling

Accreditatie / PE punten

  • NOvA 4.00 punten, Niet Juridisch
    Nederlandse Orde van Advocaten
  • NIVRE (op aanvraag)

Voor slachtoffers is naast het oplopen van letsel ook het proces van letselschaderegeling vaak een stressvolle gebeurtenis die als belastend wordt ervaren. Hoe kan stress-sensitief werken ons daarbij helpen?

In deze nieuwe cursus gaan we in op de communicatie met letselschadeslachtoffers op basis van inzichten uit de hersenwetenschap. U leert de beginselen van stress-sensitieve letselschade en hoe dit van toepassing is op uw werkzaamheden in de omgang met letselschadeslachtoffers.

De volgende onderwerpen komen aan bod:

  • Wat is de impact van stress op het functioneren?
  • Hoe herkent u stress bij uw cliënt c.q. het slachtoffer?
  • Hoe kunt u in de communicatie met uw cliënt c.q. het slachtoffer hierop inspelen?

Na afloop van de cursus bent u op de hoogte van:

  • Kennis over de impact van stress op gedrag
  • Effecten van stress op emotieregulatie, gezondheid en handelen
  • De beginselen van stress-sensitieve dienstverlening
  • Reflecteren met uw cliënt op het eigen – door stress beïnvloede – handelen
  • Inzicht in manieren waarop u als professional kunt voorzien in stressreductie bij uw cliënt

Zorgen en stress bij letselschadeslachtoffers
Voor slachtoffers is naast het oplopen van letsel ook het proces van letselschaderegeling vaak een stressvolle gebeurtenis die als belastend wordt ervaren. Stress-sensitieve begeleiding houdt rekening met de stress, kijkt hoe deze verminderd kan worden en hoe cliënten met grote stress zo ondersteund kunnen worden dat ze in staat worden gesteld om stappen te maken.

Effecten van stress op gedrag en hersenen
De afgelopen jaren is er veel literatuur beschikbaar gekomen over de effecten van stress op het menselijk gedrag en zelfs op de ontwikkeling van de hersenen. Chronische stress draagt eraan bij dat iemand minder doelgericht gaat handelen. Hij/zij leeft meer bij de dag, bedenkt minder – of minder effectieve – strategieën om problemen aan te pakken en vergeet vaker belangrijke zaken. Ook kost het vaak meer moeite om door te zetten en/of verlangens te beteugelen. Wat betekent dit voor uw dienstverlening aan de cliënt: wat moet u juist wel doen, en wat niet?

Hoe maakt u uw eigen dienstverlening stress-sensitiever?
Door stress wordt iemand minder goed in het gedrag dat juist zo hard nodig is om zich te ontworstelen aan de ingewikkelde situatie waarin hij/zij terecht komt als letselschadeslachtoffer van een ingrijpende gebeurtenis, zoals een ongeval of geweldsincident. Daarom is het zinvol om de letselschade veel stress-sensitiever te maken, cliënten te helpen om doelen te stellen en deze ‘top of mind’ te houden.

Sprekers

  • prof. dr. Nadja Jungmann
    Bijzonder hoogleraar en Lector Schulden en Incasso
    Social Force

Bestemd voor

Bestemd voor

Juristen (academisch niveau) bij:

  • Advocatenkantoren
  • Letselschadebureaus
  • Verzekeraars
  • Overige juridisch adviseurs letselschade
  • Rechtshulpverleners
  • Rechterlijke macht

Programma

donderdag 16 november 2023

12:00 – 12:30

Ontvangst met broodjes, registratie deelnemers
12:30 – 12:35

Welkom en opening
12:35 – 14:00

Theorie

  • Gedragsleer: wat verklaart dat lang niet iedereen een zaak rationeel benadert?
  • Neurowetenschappen: hoe trekt chronische stress een wissel op het functioneren en het vermogen om te zoeken naar een optimaal resultaat
14:00 – 14:15

Pauze
14:15 – 15:15

Gepsreksvoering (met veel praktisch oefenen)

  • Psychologische basisbehoeften (zelfdeterminatietheorie): wat is ? zeker bij chronische stress ? de basishouding waarmee u geen stress toevoegt in cliëntcontact en de ontvankelijkheid van de ander voor uw boodschap vergroot?
  • Empathisch luisteren: hoe reageert u op wat uw cliënt duidelijk probeert te maken, hoe gaat u om met weerstand en voorkomt u dat gesprekken te lang duren?
  • Fasen van motivatie: vormt de zaak voor uw cliënt vooral een bron van zorgen of wil uw cliënt een zaak graag oplossen en is hij/zij op zoek naar de beste weg daartoe? De fase van motivatie is bepalend voor het soort vragen dat u stelt en waar deze zich op richten.
15:15 – 15:30

Pauze met warme snack
15:30 – 17:00

Vervolg Gespreksvoering

  • Omgaan met weerstand
  • Omgaan met cliënten die maximaal de slachtofferrol innemen
  • Omgaan met cliënten die niet goed overzien welke belangen er op het spel staan
  • Casuïstiek uit de groep
17:00

Sluiting en napraten

Sprekers

  • prof. dr. Nadja Jungmann

    Bijzonder hoogleraar en Lector Schulden en Incasso

Editie(s)

Plan route

Reviews over cursussen van Uitgeverij-Studiecentrum Kerckebosch

Deel uw ervaring met vakgenoten!

Nog geen reviews. Wees de eerste.

Laat uw review achter:

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Beoordeling